Obočí: Velký přehled trendů posledních 100 let

Stejně tak jako každá doba odráží originální módní trendy a výstřelky, to samé platí i u obočí. Během posledních 100 let, prošlo řadou revolucí! Připravili jsme proto velký přehled, jak se ve které dekádě nosilo i jaké které celebrity proslavilo.

refectocil-red-kresba-title
Výrazné obočí ladící s barvou vlasou – to je aktuální trend. Foto: Refectocil

Obočí mělo v posledních 100 letech mnoho podob. V určitém období se vlády nekompromisně ujala pinzeta, v dalším zase tužka na obočí. Jednu dobu stylingu obočí vládly vysoké oblouky, následně je vystřídaly střídmější a přirozenější tvary a pinzety se daly na ústup. Následovaly dramatické odstíny až po přirozené, husté obočí v odstínu barvy vlasů, které vládne dnes.

Přehled historie obočí a jeho vývoj rozhodně nepostrádá na dramatičnosti. Jedno je však jisté: do jeho vývoje vždy zasahovaly ikonické osobnosti, které měnily a určovaly trendy i dějiny obočí!

Obočí a 20. léta: Dramaticky prudký oblouk

Ikonou tenoučkého obočí byla i herečka Lucille Ball.

Ve 20. letech minulého století trend obočí rozhodně určovaly hvězdy stříbrného plátna jako například Anna May Wong či Clara Bow, v Čechách to byla zase například Anna Ondráková (v zahraničí známá jako Anna Ondra).

Obočí v tomto období ženy nosily precizně vytrhané do tenka a dokreslené tužkou. Velmi výrazný byl tužkou dokreslený oblouk, sestupující dolů až k vějším koutkům očí.

Některé herečky jako například Clara Bow tento trend ještě více podrtrhly tím, že oblouk vedly prudce směrem dolů. Takto tvarované obočí dodávalo celkovému výrazu obličeje na dramatičnosti, která byla v těchto letech velmi žádoucí.

Obočí a 30. léta: úzké s vysokým obloukem i rovné

Ve 30. letech se od výrazné dramatičnosti upustilo. Dámy nadále dávaly přednost precizně vytrhanému úzkému obočí, tvarovanému ale do vysokého zaobleného oblouku pro jemnější výraz ve tváři. Některé ženy dávaly důraz na kontrast a obočí ještě zvýrazňovaly velmi tmavou tužkou na obočí. Adina Mandlová, Lída Baarová i další prvorepublikové krásky tento trend i u nás následovaly.

Ve 30. letech nevládla úplná uniformita, bylo více způsobů, jak si obočí upravit, nosilo se také úzké obočí vytrhané do rovna, zcela bez oblouku a na konci jen mírně protáhlé dolů. Glamour 30. let ještě doplnila rudá rtěnka a dramaticky dlouhé, zatočené nalepovací řasy

Nezapomenutelná a vždy svá Frida Kahlo

Mluvíme-li o dějinách obočí, nelze opomenout mexickou umělkyni Fridu Kahlo, která svou osobitostí, květinami ve vlasech a především ikonicky srostlým obočí.

Tato žena se vyhýbala veškerým konvencím, odmítala se nechat ovlivnit módou své doby a určovala a následovala své vlastní trendy. Její bujné, černé srostlé obočí, vyjadřovalo její osobitost i revoluční smýšlení. Na své obočí byla náležitě pyšná a hrdě ho nosila. Svým přístupem k životu i módě inspiruje ženy po celém světě dodnes.

Obočí a 40. léta: Průkopnice hustého obočí

Za krásku 40. let byla jednoznačně považována německá herečka Marlene Dietrich. Ta nosila obočí podobně tvarované jako ve 30. letech – úzké a do kulatého oblouku, který už byl ale mírnější.

Ve 40. letech si už ale některé ženy nechávaly obočí hustější a dbaly, aby právě obočí bylo doménou jejich krásy. Jmenovat můžeme například herečku Joan Crawford nebo v Čechách Hanu Vítovou.

Obočí a 50. léta: Přirozeně klenuté

V 50. letech se upustilo od tvarování do vysokého, kulatého oblouku. Objevil se trend obočí přirozeně klenutého nad očima a tvarované do špičky, které nebylo protažené k vnějšímu koutku oka.

Marilyn Monroe v tomto období zase proslavila obočí postupně vzestupné a řezané do úhlu. V kombinaci s rudou rtěnkou a dlouhými řasami se stala neodolatelnou ikonou krásy. Právě takto tvarované obočí opticky zvýraznilo její lícní kosti a celkově dodalo její tváři na výraznosti.

Další herečka, Elizabeth Taylor, zase způsobila malou revoluci hustým, černým obočím, které ještě pro větší efekt zvýrazňovala vrstvou tmavých matných stínů na oči.

Obočí a 60. léta: Pěkně hustě a výrazně

Obočí Audrey Hepburn dominovalo 60. létům.

60. létům vládla nejen ve stylingu obočí americká herečka Audrey Hepburn. S jemnou symetrickou tváří a výraznými lícními kostmi a hustým obočím dokonale splňovala parametry krásy. Podle ní si ženy po celém světě uměle dokreslovaly tužkou husté a tmavé obočí.

Modelka Twiggy se proslavila velmi křehkou postavou, velkýma očima, důraz kladla na husté, dlouhé řasy. Obočí nosila husté a na konci naopak do tenka tvarované. Tento kotrast tak dokonale zvýrazňoval oči, které byly její doménou.

Obočí a 70. léta: Pinzetu nedaly ženy z ruky

70. letům minulého století naprosto ovládl trend Disco plný výrazných a zářivých očních stínů. V této době se opět začalo nosit velmi úzké obočí a stíny se nosily až k jeho linii. Velmi výrazné líčení očí ještě podtrhly svůdně dlouhé řasy.

Obočí a 80. léta: Vláda naprosté přirozenosti

Husté obočí měla Brooke Shields.

Snad díky herečce Brooke Shields, která se pyšnila bujnou hřívou a hustým obočím si ženy znovu nechávaly své obočí narůst, pokud se jim to ovšem po letech přísného vytrhávání podařilo…

Ikonou 80. let rozhodně byla také zpěvačka Madonna, díky které řada žen nekompromisně vyhodila pinzetu a nechávala si obočí opět přirozeně zarůst.

Obočí a 90. léta: Bez pinzety to opět nejde

Oproti 80. létům, kdy vládlo bujně obočí se v 90. letech většina žen opět vrátila k pinzetě a nosilo se tenké, jemné obočí. Vidět jsme ho mohli například u modelky Kate Moss nebo herečky

Návrat k tenkému obočí přinesla herečka Drew Barrymore.

Obočí a rok 2000: Ve znamení jemnosti

V letech kolem mnilénia se stále nosilo úzké obočí, tentokrát se ale s pinzetou více šetřilo, přednost mělo přirozené a také výrazně světlejší obočí než v letech devadesátých. Takové měla například herečka Cameron Diaz nebo zpěvačka Mandy Moore.

Obočí a rok 2017: Není nad bujnou hřívu

Dnes je in husté a přirozené obočí ve tvaru modelky Cary Delevign.

Absolutní přednost v jízdě stylingu obočí dnes má přirozené, husté a výrazné obočí, které je tón v tónu s barvou vlasů. Dokonce i osobnosti, které nosily úzké, jemné obočí jako je Kate Moss nebo Drew Barrymore, se letos objevují s výrazně širším a hustějším obočím.

Věk, jemuž vládne sérum na obočí

Ten, kdo je majitelem hustého, dominantního obočí má velké štěstí, ostatní si pomáhají permanentním make upem, barvou na obočí nebo stíny a pudry na obočí.

Ženy, které si léta vytrhávaly obočí do tenka a dlouho je trápil fakt, že jim už obočí nenarostlo, mají naštěstí v dnešní době víc možností než si obočí dokreslovat. Například značka ReflectoCil nabízí sérum na podporu růstu obočí, které stimuluje kořínky a obnovuje tak jeho růst. Tedy vzhůru do toho a trendy obočí je hotovo!

Přidejte komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

*